מתכון עיסת הנייר של ענת אורפז

חשוב לדעת כי ניתן להכין עיסת נייר מכל סוג של נייר – נייר טואלט, נייר גרוס, עיתונים, קרטון ביצים ועוד.
בסטודיו שלי משתמשים רק בעיסת נייר עשויה מנייר טואלט משתי סיבות עיקריות – ראשית, כל סוג אחר של נייר דורש השרייה ממושכת במים לפני ערבובו עם דבקים והפיכתו לעיסה. כאשר מכינים עיסה מנייר טואלט אין צורך בהשריה וניתן להתחיל ליצור מיידית, ללא עיכובים. בנוסף, עיסת נייר הטואלט מאפשרת גימור חלק מאוד, לעומת המרקם הגבשושי המתקבל כאשר משתמשים, למשל, בנייר גרוס.

שתי הערות לסדר:

 1. למרות הקשר האסוציאטיבי המיידי בין עיסת נייר לבין עיתונים, אני ממליצה לא להכין עיסת נייר מעיתונים ולמצוא שימוש אחר לערימות המצטברות משבת לשבת. הסיבה לכך פשוטה – העופרת, בה משתמשים להדפסת העיתון בצירוף דבקים ומים, אינה מוסיפה בריאות ועלולה בקלות רבה לחדור דרך נקבוביות העור אל מחזור הדם.
 2. עיסת נייר הטואלט אינה עיסה יקרה. ראשית, להכנת העיסה עדיף להשתמש בסוגים הזולים יותר של נייר הטואלט, מפני שאלה מתפוררים בקלות רבה יותר. בנוסף, לפסל בגודל ממוצע יש צורך בשמונה עד עשרה גלילי נייר טואלט, שעלותם היא שקלים בודדים בלבד.

תהליך ההכנה:

 1. לוקחים קערה גדולה ופותחים לתוכה מספר גלילי נייר טואלט (ללא גליל הקרטון) לפי הצורך (רצוי לא להשתמש בלמעלה מארבעה גלילים בכל פעם כדי להקל על שלב הסחיטה שיפורט להלן).
 2. מזרימים מי ברז לקערה עד שכל הנייר ספוג לחלוטין. לשים את הנייר בתוך המים ומפוררים אותו.
 3. שלב הסחיטה – מעבירים את כל הבלילה (מים ונייר טואלט) לתוך ציפית וסוחטים היטב. כאשר הנייר סחוט מוציאים אותו מהציפית וממוללים אותו בעזרת הידיים לחתיכות כמה שיותר קטנות. אין צורך להקדיש לשלב הזה יותר ממספר דקות (כל הכיף הוא שלא צריך להתאמץ ולהשקיע יותר מידי בשלב הכנת העיסה שהוא שלב טכני בלבד).
 4. לנייר המפורר מוסיפים שני סוגים של דבקים –
  הדבק הראשון הוא דבק פלסטי, אשר מקנה לעיסה את החוזק שלה. יש להוסיף אותו בהדרגה – מוסיפים ולשים, מוסיפים ולשים, עד שמרגישים שהעיסה היא בעלת מרקם משחתי ונוח לעבודה. יש להיזהר שלא להוסיף יותר מידי דבק פלסטי לעיסה, כי במקרה כזה קשה עד בלתי אפשרי לעבוד איתה.
  הדבק השני אותו מוסיפים לעיסה הוא דבק טפטים. את דבק הטפטים ניתן לרכוש בצורת אבקה בכל "טמבוריה". יש לערבב בקערה קטנה כף אבקה בכוס מי ברז. התוצאה תהיה ג'ל דבק טפטים. דבק זה מקנה לעיסה את הגמישות שלה ועושה אותה נוחה יותר לעבודה ודביקה פחות. יש להוסיף לעיסה ג'ל דבק טפטים מוכן ביחס של כף מחוקה לכל גליל נייר טואלט.
 5. לשים את הנייר הסחוט עם שני הדבקים עד לקבלת מרקם אחיד.
  זהו, העיסה מוכנה לעבודה.

בהצלחה!!!